Kütahya Böcek İlaçlama, Afyon Böcek İlaçlama, Eskişehir Böcek İlaçlama
Sizi Haşerelerden Kurtaracak BİO VAR!
Bizi Ara

Kullanılan İlaçların İnsan Sağlığına Zararı Var Mı ?

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Kullanılan İlaçların İnsan Sağlığına Zararı Var Mı ?

Zaman zaman evimizin veya işyerimizin daha temiz olması için ilaçlama işlemi yapabiliriz. Bu tür ilaçlama haşereler ve mikroorganizmalar için olabilir. Eğer titiz biriyseniz ve sık sık evinizin veya işyerinizin temiz kalması için ilaçlama işlemi yapıyorsanız bu konuda dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunuyor. Sağlığınıza dikkat etmek isterken sağlığınızdan olmayın.

İlaçların Sağlığa Zararları Nelerdir?
Yaz vakti ile birlikte daha çok yayılan haşerelerden kurtulmanın en etkili yollarından biri olan ilaçlama hizmeti, birçok müşterinin tercih noktası haline gelmiş bulunuyor. İlaçlama yapmanın sağlığa birçok zararı bulunur. Bundan dolayı ilaçlama firmaları ilaçlama işlemi yaparken önlemler alarak ilaçlama işlemine başlar. İlaçlamanın bölge için yararı olduğu gibi insan sağlığı için zararları bulunuyor. Bundan dolayı insanların ilaçlama sonrasında dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Öncelikli olarak ilaç sıkılan ortamda bulunulmaması gerekir. İlacın en çok etkileyeceği zaman ilacın anlık olarak sıkıldığı zamanlardır. Bundan dolayı ilaçlama çalışanları hem temizlik amaçlı hemde ilacın etkilerinden korunmak için maske ve koruyucu kıyafet giyer. Eğer ki bu ortamda evinizin güvenliği amaçlı çalışanı rahatsız etmeden takip etmek istiyorsanız bir koruyucu kıyafet giymeli, maskenizi takmalı ve koruyucu gözlük giymelisiniz. Bu işlem sonrasında banyo yapmak ve tamamen temizlenmek gerekir.

İlaçlama öncesinde besin maddelerinin ilaçlanacak alanlarda olmaması gerekir. Buna özen gösterilmeli ve buna göre bina hazırlanmalıdır. İlaçlama sonrasında binaya girilmeli ve bina havalandırılmalıdır. Özellikle sağlıklı bir birey tarafından yapılması tavsiye edilir. Temiz bir ortama kavuşmayı sağlayan ilaçlamanın etkisine kapılmamak için ortamı havalandırmak çok önemlidir.

Yaklaşık 2-3 saat kadar havalandırma işlemi uygulandıktan sonra binaya girip temizlik işlemine geçilmelidir. Bu aşamada gerekli düzenlemeler yapılmalı ve kontroller sağlanmalıdır. Buzdolabı, tezgah gibi sıkça kullanılan eşyalar temizlenmeli ve ilacın etkisi üzerinden alınmalıdır. Eğer ilacın etkisi altında kalınır ise ilaç vücuda girerek olumsuz etkiler bırakabilir. Sadece insan sağlığı için değil çevre için de zararlı bir etken olmakta.

Her ne kadar ilaçlama yapmak binayı haşereler ve mikroorganizmalardan korunmasını sağlasa da bireyler ilaçlama sonrasında yukarıda belirttiğimiz adımlara dikkat etmeli, ortamı temiz tutmalıdır. Bilinçsizce yapılan ilaçlama işlemi mikroorganizmaların ve haşerelerin bağışıklık kazanmasını sağlayabilir. Bu da mikroorganizmaların daha çok güçlenmesini sağlar. Bu durum insan sağlığı için zararlı olmaktadır. Yani hastalıkların artmasını sağlar. Bundan dolayı ilaçlama doğru şekilde ve doğru zamanda yapılmalıdır.