Kütahya Böcek İlaçlama, Afyon Böcek İlaçlama, Eskişehir Böcek İlaçlama
Sizi Haşerelerden Kurtaracak BİO VAR!
Bizi Ara

Dezenfeksiyon nasıl yapılır?Dezenfektan nedir ve ne demek?

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Dezenfeksiyon nasıl yapılır?Dezenfektan nedir ve ne demek?

Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesinin ardından kişisel hijyen ve el dezenfektanı gibi virüsü önleyici tedbirler gündeme geldi. Uzmanlar Corona Virüsüne karşı öncelikle ellerin normal sabunla sık sık temizliğini önerdiklerini belirtiyor. İmkan bulunamazsa alkol bazlı el dezenfektanlarını öneren uzmanlar, Corona Virüsü'nün, virüs olduğu için antibakteriyel ürünlere yanıt vermediğini, sabun veya alkol bazlı dezenfektan bulunamazsa, yerine kolonya da kullanılabileceğini söylüyor. Peki, Dezenfektan nedir? Dezenfeksiyon nasıl yapılır? İşte, o konuyla ilgili detaylı bilgiler...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının görüldüğünü açıkladı. Bu gelişmenin ardından kamu kurumları ve belediyeler, olası salgın hastalık riskine karşı dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmaları yapmaya başladı. Peki, dezenfektan nedir? Dezenfeksiyon nasıl yapılır?

Dezenfeksiyon ya da dezenfektasyon; Cansız ortamdaki bakteri endosporları dışında kalan patojen mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir. Bu amaçla kullanılan kimyasal maddelere dezenfektan denir.

Dezenfeksiyon sterilizasyon demek değildir. Sterilizasyon cansız ortamdaki patojen olan ya da olmayan tüm mikroorganizmaların yok edilmesidir. Sağlıklı olduğu halde mikrop taşıyanların çokluğu ve bulaşıcı hastalıkların belirsiz biçimlerinin sıklığı nedeniyle dezenfeksiyonun etkisi kısıtlıdır. Dezenfeksiyon özellikle dolaysız ve büyük bulaşmaları sınırlar.

Dezenfektanların etki biçimi, ışık, ateş ve kostikler (sönmemiş kireç) gibi fiziksel ya da mekaniktir. Ancak yaygın dezenfektanlar, kimyasal maddelerdir. Bunlar üç değişik biçimde kullanılabilir.

Kütahya'da dezenfeksiyon işlemleri için firmamızı tercih edebilirsiniz.

Bioservice; İltem İlaçlama ve Dora Çevre Sağlığı Hizmetleri firmaları tarafından kurulan kurumsal Pest Kontrol firmasıdır.