Kütahya Böcek İlaçlama, Afyon Böcek İlaçlama, Eskişehir Böcek İlaçlama
Sizi Haşerelerden Kurtaracak BİO VAR!
Bizi Ara

Dezenfeksiyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Toprak, hava, insan vücudu ve tüm çevremizde, mikroorganizmalar kendilerine yaşam alanı bulurlar. Evlerimizdeki halılar, kumaşlar, koltuklar ve yerler bakteri, mantar ve virüs yuvasıdır. Ayrıca temizlik yaparken kullanılan malzemelere karşı oldukça dayanıklı olan birçok bakteri yaşar. Evinizi veya iş yerinizi tamamen mikroorganizmalardan kurtarmak için yapabileceklerinizin başında, dezenfeksiyon gelir. Özellikle tıbbi ve cerrahi girişimler sırasında tamamen mikrop ve bakterilerden arındırılmış bir ortam gerekir. Ameliyathane, diyaliz, yoğun bakım, transplantasyon ve yeni doğan bebek üniteleri gibi yerlerde ortam havası ve malzemeler belirli bazı kurallara uymalıdır. Dezenfeksiyon sayesinde, cansız ortamdaki patojen mikroorganizmalar öldürülür. Aynı zamanda bu tür mikroorganizmaların üremeleri de dezenfeksiyon uygulanarak engellenir.

Dezenfeksiyon Nedir?

Hastalık yapma özelliği bulunan mikropların uzaklaştırılması ve tamamen ortadan kaldırılması işlemine dezenfeksiyon denir. Dezenfeksiyon, geniş bir aralığı tanımlar. Dezenfeksiyon işleminde, genelde kimyasalların oluşturduğu dezenfektanlar kullanılır. İki farklı dezenfeksiyon yöntemi bulunur. Biri yüksek ısı derecesi kullanılarak ve mikroorganizmaları tamamen yok etme amaçlanarak yapılır; diğeri de yüksek düzeyli dezenfeksiyondur ve uzun bir süreçte uygulanarak yapılır.

Sterilizasyon Nedir?

Bir maddenin üzerinde veya içinde bulunan tüm mikroorganizmaların arındırılma işlemine sterilizasyon denir. Sterilizasyon işlemi uygulandıktan sonra ortamdaki tüm mikroorganizmalar öldürülür. Sterilizasyonun dereceleri bulunmaz; tek seferlik bir işlemdir. Bir kere yapıldığı zaman tüm sporsuz bakteriler, virüsler, mantarlar gibi mikroorganizmalar yok olur. Sterilizasyonun amacı tüm organizmaların ortadan kaldırılmasıdır.

Dezenfeksiyon Yöntemleri

Isı ile Dezenfeksiyon

Isı ile dezenfeksiyon evlerde en çok kullanılan yöntemdir. Suyu 15-20 dakika kaynatarak patojen maddelerin ölmesi sağlanır. Fakat büyük ölçekli uygulamalarda, altından kalkamayacağınız kadar yorucu bir yöntemdir.

Isı ile Dezenfeksiyonda Nasıl Etkili Olunur

Sıcaklığın derecesi, ortamdaki basınç, temas süresi, mikroorganizmanın ısı direnci.

UV Işını ile Dezenfeksiyon Baker tarafından ilk kez 1910 yılında Fransa’da kullanılan yöntem, diğer kimyasal maddelerden etkilenmeyen bir uygulamadır. Temas süresi kısa olmasına rağmen lokal olarak etkilidir. Sistemdeki biyofilm içerisinde etkisiz olan UV radyasyonu suyun fiziksel veya kimyasal özelliğini değiştirmez. Bu işlem uygulanırken oldukça yüksek miktarda enerji ihtiyacına ve pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Kimyasal Dezenfektanlar İle Dezenfeksiyon Dezenfeksiyon işlemlerinde brom, iyot, klor ve hidrojen peroksit gibi halojenler kullanılır.  Brom Halojen ve sıvı haldeki Brom, koyu kırmızı-kahverengidir. Deri ile temasta yanıklara neden olan bu kimyasal, sudan 3.2 kat daha ağırdır. Germisidal etkisi yüksek olan brom, yüzme havuzlarının dezenfeksiyonunda da kullanılır. Klor Klor, dezenfeksiyon yapılırken en çok kullanılan halojendir. Yaygın olarak kullanılması, dezenfeksiyon işleminin “Klorlamak” olarak kullanılmasına bile neden olmuştur. İlk olarak suların dezenfeksiyonu amacıyla İngiltere’de kullanılan klor, sıvılaştırılmış gaz, kalsiyum hipokloritler ve sodyum halinde piyasada bulunur. Ozon Keskin kokulu, açık mavi renkteki ozon, stabil olmayan bir gazdır. Bu nedenle ozon kullanılacağı zaman imal edilir. Fransa’da 70’ten fazla kentin içme suyu, ozon ile dezenfekte ediliyor. Ayrıca ozon yalnızca dezenfekte etmek için değil, suyun rengini ve kokusunu gidermek için de kullanılıyor. Su Deposu Dezenfeksiyonu Apartmanların ortak kullanımına açık olan su depolarının düzenli bir şekilde sterilizasyon ve dezenfeksiyon işlemlerinden geçmesi gerekir. Suyun hiçbir şekilde içeriğini değiştirmeyen kimyasallar ve özel yöntemlerle yapılan su deposu dezenfeksiyonu için profesyonel yardım almak, her zaman sağlıklı ve temiz bir suya sahip olmanızı sağlar. Dezenfeksiyon İşlemleri için Tercihiniz Bioservice Tüm dezenfeksiyon işlemleri için Bioservice’e başvurmak, yapabileceğiniz en doğru tercihtir. Çünkü Bioservice dezenfeksiyon işlemleri için dünyaca ünlü Huwa-San markasının Huwa-San TR-50 adlı ürününü kullanmaktadır.