Çin Halk Cumhuriyeti’nde yayılmaya başlayan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan korona virüsü, şu ana kadar 121 ülkede görüldü. Kamuoyuna yansıyan son bilgilere göre, dünya genelinde 136.384 vaka kaydedildi, toplamda 4.995 kişi bu virüs yüzünden hayatını kaybetti. Türkiye’de ilk korona virüs vakası 11 Mart’ın ilk saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyurulurken, 13 Mart günü ikinci bir vakanın varlığı onaylandı.

Dünya Sağlık Örgütü  ‘pandemi’ ilan ederken, salgının yayılmasını önlemek üzere başta Çin olmak üzere, vaka sayılarının yüksek seyrettiği ülkelerde karantina uygulamaları, toplu etkinliklerin, spor müsabakaların iptal edilmesi gibi çeşitli düzeylerde güvenlik önlemleri alındı, acil durum ilan edildi.

Vakaların en hızlı artış gösterdiği ülkelerden biri İtalya. İtalya’da yaşayan Cristina Higgins’in sosyal medya hesabından yaptığı ‘Bugün her biriniz; hükümet değil, okullar değil, belediye başkanı değil, her bir vatandaş İtalya gerçeğinin kendi ülkeniz gerçeği olmasını durduracak eylemlerde bulunma şansına sahipsiniz. Bu virüsü durdurmanın tek yolu bulaşmayı sınırlandırmaktır. Bulaşmayı sınırlandırmanın tek yolu da milyonlarca insanın bugünkü davranışlarını değiştirmesidir,’ çağrısı medyada ve sosyal medyada geniş yankı buldu ve sürecin geldiği noktada her birimizin eylemlerinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

Henüz tedavi yöntemi bulunamayan, karşı aşı geliştirilmesinin ise bir yılı bulabileceği açıklanan virüsün yayılmasını önlemek için alınan her bir önlem ve atılacak her bir adım hayati nitelik taşıyor. Tam da bu nedenle nasıl korunuruz bu korona virüsünden, öğrenmenin tam zamanı!

Korona virüsü, hasta birinin öksürürken çıkardığı damlacıkların etrafa yayılması yoluyla diğer insanlara bulaşıyor. Bu nedenle enfekte olduğunu düşündüğünüz ya da hastalığı teşhis edilmiş biriyle mesafeyi korumak çok büyük önem taşıyor. Kalabalıklardan kaçınmak, zorunlu hallerde etrafla ve çevredekilerle temas kurmamak, yemek ve diğer objeleri paylaşımlı kullanmamak alınması gereken önlemler arasında yer alıyor.

Virüsün yayılmasını önlemek için gün içinde sık sık ve yemek yemeden önce mutlaka elleri sabunlu su veya dezenfektan ile temizlemek, mümkün olduğunca ellerle yüze dokunmamak alınacak tedbirlerin başında geliyor.

Korona virüsün yayılmasını önlemek için alınması gereken bir diğer önemli önlem ise hasta olduğunu düşünen, hasta biriyle ilgilenen, hastalığın teşhis edildiği vakaların görüldüğü ülkelere seyahat etmiş kişilerin kendilerini evde izlemeye alması, zorunlu haller dışında dışarıya çıkmaması ve bu hallerde maske takması olarak öne çıkıyor. 14 gün kuralı ile hastalığın kuluçka süresi olan bu süre içinde kişilerin kendini izlemesi ve virüsün yayılmasını önlemesi gerekiyor.

Sağlıklı kişilerin hasta biriyle ilgilenmek, hamile olmak veya kronik bir hastalığa sahip olmak gibi zorunlu haller dışında maske kullanması önerilmiyor. Maske kullanımında ise virüsün yayılmasını engellemek üzere maskenin sık sık değiştirilmesine, ellerin maskeye dokundurulmamasına dikkat edilmesi konusunda uyarılar yapılıyor.

Yüzeylerde ve kıyafetlerde uzun süre yaşayabilen virüse karşı önlem olarak kapı kolları, tırabzanlar gibi sık kullanılan ve elle temas edilen yüzeylerin sık sık çamaşır suyu, alkol veya sabunlu su ile dezenfekte edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Belirsizliklerin yükseldiği, çeşitli iddiaların medya ve sosyal medyada yer bulduğu, insanların salgın kaygısına düştüğü bu dönemde doğru kaynaklardan güncel bilgi ve uygulamaları takip etmek, ilgili uyarıları gündelik hayatta uygulamak, panik ve korkuya sürüklenmeden tedbirli olmak görevi hepimize düşüyor.

Covid-19 hakkında detaylı bilgi için Sağlık Bakanlığı’nın sitesini ziyaret edebilirsiniz. Korona Virüs İlaçlaması ve Dezenfekte İçin Buraya Tıklayarak Bize Ulaşabilirsiniz.

Bioservice; İltem&Dora İlaçlama Kuruluşudur.

#koronavirüs #koronailaçlama #coronailaçlama #coronadezenfekte #koronadezenfekte #kütahyailaçlamaşirketi #kütahyailaçlama #kütahyadezenfekte #kütahyadezenfeksiyon #kütahyadezenfektan #afyonilaçlama #eskişehirilaçlama #bursailaçlama #bilecikilaçlama #türkiyedezenfeksiyon #coronavirus #koronavirüs