Kütahya Böcek İlaçlama, Afyon Böcek İlaçlama, Eskişehir Böcek İlaçlama
Sizi Haşerelerden Kurtaracak BİO VAR!
Bizi Ara

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulurum?

Hamamböceği Belirtileri

Hamamböceği istilası belirtileri, diğer zararlılara göre daha kolay anlaşılır. Hamamböcekleri çoğunlukla geceleri gezerken, gün boyunca yarık ve çatlaklarda gizli kalmayı tercih ederler. Çoğunlukla beslenmek için geceleri ortaya çıkarlar. 

Evinizde bulunan tüm gıda maddeleri hamamböcekleri için çekicidir. Gıda, kağıt, ambalaj ve mefruşat ürünlerinden tamamından beslenir. Evinizde ya da işyerinizde bir hamamböceği istilasından şüpheleniyorsanız bunu anlamanın bazı basit yolları vardır.

Hamamböceği Dışkısı ve hamamböceği

Hamamböceği İstilası İşaretleri

Olası bir hamamböceği istilasını tanımlamak için, size yardımcı olabilecek önemli belirtiler

 •  

  • Anormal Koku - Bir hamamböceği istilası ile temas eden öğelerde hoş olmayan ve geçmek bilmeyen bir koku olur.
  • Hamamböceği Dışkısı - Hamamböcekleri yaklaşık olarak 2 mm uzunluğunda ve siyah/kahverengi dışkı üretirler. 
  • Lekeler - Eğer su bol ise hamamböcekleri kahverengi ve gelişi güzel lekeler oluşturur. Hamamböceğinin olabileceği yatay yüzeyleri ve duvar zemin bağlantı noktalarında görülebilir. 
  • Deri Döküntüsü - Yetişkin hamamböcekleri 5-8 kez deri döker. Bu deriler genellikle barınma alanlarının yakınında bulunur.

   

Hamam Böceği İstilasına Nerede Bakmalı?

Evinizde ya da işyerinizdeki hamamböceği istilasının konumu büyük ölçüde hamamböceğinin türüne bağlıdır. Bazıları sıcak ve nemli bölgeleri tercih ederken, diğer türler serin bölgeleri seçebilir.

 •  

  • Banyoları Kontrol Edin - Banyo dolaplarının arkaları (Özellikle bir süredir sabun ve tuvalet ürünlerinin depolandığı yerler) veya ilaç dolapları. Lavaboların arkalarındaki tesisat kısmını, küvetleri/duş teknelerini ve tuvaletleri, basitçe suya erişebilecekleri korunaklı ve karanlık her noktayı kontrol edin. Hamamböcekleri sabun artıklarını, tuvalet kağıtlarını ve hatta deri ve saç kalıntılarını memnuniyetle yerler. 
  • Mutfakları Kontrol Edin – Dolaplara ve çekmecelere; lavabo altında ve bulaşık makinası arkasındaki boruların bulunduğu gizli alanlara özellikle dikkat edin. Bazen hamamböcekleri dolapların iç köşelerinde gözden uzak baş aşağı asılı bulunabilir. Bir başka kontrol edilmesi gereken alan da sıcaklık veren fırının, ocağın, buzdolabının, derin dondurucunun motorlarındaki köşe ve ufak çatlaklardır. Hatta mikrodalga fırın, kahve makinası, tost makinası ve blendarlar hamamböceklerinin üremesi için ortam sağlayabilir. 
  • Çamaşır Odasını Kontrol Edin – Çamaşır makinasına ve ya kurutucuya giden tesisat borularının duvardan ve ya yerden geçtiği lavaboların altındaki dolapları kontrol edin. Ayrıca yine makinaların arkasındaki motorlardan kaynaklı sıcak alanlarda da bulunabilirler. 
  • Bodrum Katlarını Kontrol Edin - Bodrumda hamamböceklerinin sığabileceği duvar köşelerini kontrol edin. Tahta zeminler saklanabilecekleri fırsatlar yaratır. Hamamböcekleri gazetelerin ve ya kartonların içinde yaşayıp onlardan beslenebilirler. Bu yüzden uzun süredir depolanmış olan kutuları ve kağıt yığınlarını kontrol edin. 
  • Kanalizasyonları Kontrol Edin – Doğu hamamböcekleri gibi bazı türler daha serin alanlarda yaşayabilirler. Boruların etrafında rahatlıkla saklanabilecekleri çatlak ve kırıklar olup olmadığına bakın. Ayrıca zarar görmüş kanalizasyon boruları da hızlıca yürümelerine yardımcı olur. Boru kanalları, verandaların altındaki açıklıklar bakılması gereken bir diğer alandır. Garajların kullanılmayan alanları ve dış tarafları da doğu hamamböceklerine barınak olabilir. Çöp kovalarında da yaşayabilirler.

   

Hamamböcekleri lavabo gideri boyunca tırmanırlar

Yaygın Hamamböceği Zararlıları

Hamamböcekleri çok yaygındır, çünkü çok azla yaşamaya devam edebilirler. Sadece birkaç tür zararlı olarak kabul edilmektedir. Yine de tüm türlerin su, yiyecek ve barınak ihtiyaçları olsa da seçimleri farklılık gösterir.

 •  

  • Oryantal Hamamböceği – Daha soğuk ve nemli koşullarla başa çıkabilir, bodrum veya kanalizasyon borularında rahatlıkla ilerleyebilir. Eğer şartlar uygun olursa çöplükler gibi açık alanlarda da yaşayabilirler. Alman hamamböcekleri kadar çevik olmasalar da, tğla duvarlar gibi pütürlü yüzeylere tırmanabilirler. 
  • Alman Hamamböceği - Hayatta kalması için sıcaklık ve nem gerekir. Dolayısıyla banyo, çamaşır alanı veya mutfakta bulunabilirler. İyi tırmanıcıdırlar, cam ve cilalı metaller gibi pürüzsüz yüzeylere ayaklarında bulunan yapışkan pedler sayesinde rahatlıkla tırmanabilirler.

   

Hamamböceği İstailasından mı endişeleniyorsunuz?

Hamamböceği işaretlerinden herhangi birini tespit ettiyseniz, onlardan kurtulmak için profesyonel uygulamalar almalısınız. Evinizde veya işyerinizde hamamböceği olup olmadığını öğrenmek için 0274 666 60 43 numaralı telefondan bizi arayın. Profesyonel bir hamamböceği çözümü bu zararlıyı kontrol altına almanın ve gelecekteki hamamböceği sorununu önlemenin etkili bir yoludur.
 
Bioservice; İltem&Dora İlaçlama Kuruluşudur.
 
#kütahyaböcekilaçlama #kütahyailaçlama #kütahyahamamböceği #kütahyadezenfeksiyon